KYPR = klenot východního středomoří, romantický ostrov zamilovaných, kde se z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky a krásy Afrodíté, který má za sebou tisíciletou historii. Díky strategické poloze se zde během té doby vystřídalo mnoho kultur a vládců. Od Féničanů přes Asyřany či Egypťany až po Římské impérium.Téměř všechny dny v roce jsou slunečné s příjemnými teplotami okolo 20˚C. Deštivých dnů je tu opravdu málo. Ostrov nabízí pro každého něco - kvalitní služby, nekonečné pláže, hory i skaliska, pověstnou kuchyni a ideální klima. Škála aktivit, které zde lze provozovat, je opravdu nepřeberná. Ať už svůj pobyt strávíte poznáváním starověkých památek, prozkoumáváním hor ve vnitrozemí, hraním golfu nebo v létě vyhříváním se v písku, na návštěvu Kypru určitě nezapomenete.

Když se všeobecně řekne Kypr, vybaví se většině lidí Kyperská republika – moderní evropská země, která se nachází v jižní části ostrova a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Žijí zde Řekové, hovoří se řecky, platí se eurem a také z hlediska životního stylu a ekonomické úrovně se jižní Kypr blíží „kontinentálnímu“ Řecku. Pak ovšem existuje ještě jeden Kypr – ten turecký...

Severokyperská turecká republika. Moc se o ní neví, nedostanete se tam tak snadno jako na jih a z politického hlediska se Evropa tváří, jako by vlastně vůbec ani neexistovala a nebyla mezinárodně uznána. Od násilného rozdělení Kypru v polovině sedmdesátých let se severní Kypr stal jednou z nejizolovanějších oblastí Evropy. V poslední době se situace sice trochu uvolnila, nicméně přechod z jedné části země do druhé stále připomíná skutečnost, že se jedná o dva stále znepřátelené státy.
Oficiálním názvem tedy Severokyperská turecká republika (SKTR, též "Turecká republika severního Kypru") je státní útvar se znaky samostatné republiky. Rozkládá se v severní třetině ostrova Kypr. 

Severní Kypr je kus krásné země plné přátelských lidí, kterou (díky zmíněné dlouhodobé izolaci) masový turistický ruch zatím nezasáhnul tolik jako ostatní země ve Středomoří. Je to zřejmě poslední oblast v Evropě, kde najdete krásné dlouhé písečné pláže bez hotelů a s minimem turistů. To platí zejména o poloostrovu Karpaz (tamní pláže se občas objevují v různých mezinárodních žebříčcích TOP 10 nejkrásnějších pláží na světě), kde místní lidé na turisty stále ještě pohlížejí spíše jako na hosty než jako na poněkud obtížný, ale potřebný zdroj příjmů.
Nicméně i severokyperské pobřeží neuvěřitelnou rychlostí pohlcují různé „resorty“ a je téměř jisté, že během relativně krátké doby bude i tento poslední ráj Středomoří turisticky „zkultivován“. Proto jeďte na severní Kypr, dokud je čas.
Cestování po severním Kypru je do značné míry ovlivněno tím, že tady existuje velice slabá veřejná doprava a na spoustu míst se lze dostat pouze autem.